Tipy na výlet v obci a jej okolí.

Na tejto stránke si môžete pozrieť aspoň časť z toho, čo nám ponúka okolitá Olcnavská príroda. Niektoré z turisticky najnavštevovanejších oblastí sú napríklad Blatná, Kňazovka, Zahura, Šikľavá skala a podobne. Mnoho z nasledujúcich textov a obrázkov boli čerpané z Galmus.sk

Dreveník

Dreveník

Dreveník

       Dreveník je travertínová kopa, tvaru stolovej hory v Hornádskej kotline a národná prírodná rezervácia. Nachádza sa na hraniciach okresov Spišská Nová Ves a Levoča. Toto územie s rozlohou 1 018 186 m2 je chránené od roku 1925. Spolu s neďalekým Spišským hradom je od roku 1993 zaraďovaný medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Rezerváciu spravuje NP Slovenský raj. Na kopci Dreveník sa nachádzala osada roľníckeho človeka z mladšej kamennej doby.

 

 

 

Kňazovka

knazovka

Kňazovka

Po vystúpení na Kňazovku si môžete všimnúť takmer rovnú plošinu,na ktorej sa nachádza kríž a niekoľko lavičiek, z dôvodu občasného konania omší na tomto mieste. Asi 30 metrov naľavo od kríža sa ocitnete na vyhliadke, kde sa vám naskytne nádherný pohľad na našu obec, Dreveník a Spišský hrad. Z tejto lokality sa môžete dostať buď do obce Poráč, naspäť do Olcnavy alebo do Spišských Vlách.

 

Zahura

Zahura

Zahura

Za Horou alebo ľudovo Zahura je časť Spišských Vlách, osada a turistické stredisko vzdialené 4 km od centra Spišských Vlách.Má prístup pre autá, cyklistov, ale aj chodcov. Nachádza sa tu lyžiarský vlek pre začiatočníkov a pri ňom jazero na kúpanie (neodporúča sa). V zime toto jazero zamŕza a dá sa na ňom korčuľovať. Pri Za Horou sa nachádza Blatná. Rybníky na Zahure sú obľúbené miesto rekreácie a oddychu obyvateľov mesta Spišské Vlachy a prichádzajúcich rekreantov.

 

 

 

Blatná

Blatná

Blatná

 

Táto lokalita nám ponúka mnoho druhov športou ako napríklad: letná a zimná pešia turistika, lyžovanie a rekreačný beh na lyžiach, cykloturistika, vodné športy, jazda na koňoch a motokrosový areál.

 

 

Spišský hrad

Spišský hrad

Spišský hrad

Spišský hrad je hradná zrúcanina zaberajúca vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch, tvoriaca dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Je nielen dokladom vývoja architektúry od 12. do 18. storočia u nás, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m²) je najväčším hradným komplexom na Slovensku a jedným z najväčších v Európe.

 

 

 

VODOPÁD NA KAMENNOM POTOKU – ŠIKĽAVÁ SKALA

Šiklľavá skala

Šikľavá skala

Predstavuje dobre vyvinutý viac než 10 m vysoký vodopád v doline Kamenná a je jedným z početných krasových útvarov, roztrúsených po celom území Galmusu.

 

 

 

 

 

 

Jaskyňa Šarkanova diera

Šarkanova diera

Šarkanova diera

Jej chodby siahajú do hĺbky až 177 m. Je významným náleziskom artefaktov neolitického človeka. V bezprostrednej blízkosti sa nachádza 14 m dlhá jaskyňa Chyža alebo tzv. Krátka diera, v ktorej sa našli najstaršie kosti domestifikovaného psa na území SR. Obidve jaskyne boli osídlené v mladšej dobe kamennej ľudom, ktorý patril do kultúrneho okruhu lineárnej a bukovohorskej keramiky približne 4 400 p. n. l. Je súčasťou miestneho turistického chodníka.

 

 

 

Plejsy Krompachy

Plejsy

Plejsy

Plejsy je lyžiarske stredisko na východnom Slovensku neďaleko Krompách. Je tam 7 vlekov a 1 sedačková lanovka. Blízko svahu je luxusný Hotel Plejsy, ktorý disponuje okrem ubytovania aj bowlingovou sálou, saunou, bazénom, reštauráciou a mnohým ďalším.